Skip to main content

Ohlédnutí „Za posledním puchýřem 2018“

Po 13 letech zavítala celostátní turistická akce „Za posledním puchýřem“ do Libereckého kraje. Vždy signalizuje konec turistické sezóny a je předzvěstí přicházejícího zimního období. Ve dnech 15. - 18. listopadu 2018 se v Semilech uskutečnil již její 47. ročník. Celou akci organizoval Klub českých turistů odbor Semily ve spolupráci s odbory KČT Benešov u Semil, Jilemnice, Vysoké nad Jizerou a Libereckou oblastí KČT.

Účastníky vítalo celé čtyři dny krásné a slunečné, ale zejména po ránu mrazivé počasí. Srážek jsme však byli ušetřeni a tak putování za poznáním a krásami přírody Semilska, Pojizeří a Českého ráje mohlo proběhnout takřka za ideálních podmínek.

Od čtvrtečních dopoledních hodin se Semily postupně plnily turisty ze všech krajů naší vlasti a při prezenci jsme mohli přivítat i zahraniční přátele, kteří k nám zavítali. Hlavní zahájení akce proběhlo ve čtvrtek 15. 11. 2018 v 17 hodin v zaplněném sále Kina Jitřenka v Semilech. Centrem prezentace účastníků bylo po celou dobu akce Kulturní centrum Golf v Semilech. Zde byl zároveň start a cíl všech připravených pěších turistických tras (pátek 15 a 30 km, sobota 7 tras 5 - 50 km, neděle 10 km) a cyklotras (sobota 30 a 65 km). Celostátní turistické akce se zúčastnilo celkem 1968 účastníků, z toho se v předstihu on-line přihláškami přihlásilo 722 turistů, kteří si zarezervovali různé služby a upomínkové předměty. Své trasy absolvovali i cyklisté a běžci. Zimního táboření na Kozákově se v rámci Puchýře 2018 zúčastnilo 28 turistů ve 22 stanech a 1 účastník dokonce strávil noc pod širákem. Na Puchýř přijeli také turisté ze Slovenska, Polska a Německa. Akci organizovalo 82 pořadatelů.

V pátek a v neděli bylo pro turisty vypraveno 9 autobusů s průvodci na tématické zájezdy, kterých se zúčastnilo 405 účastníků. Cílem výletů byl Český ráj, Horní Pojizeří, Krkonoše, Jizerky a v neděli i zajímavosti v okolí Semil. Každý den byla organizovaná prohlídka města Semily s průvodcem, celkem se jí zúčastnilo přes 300 turistů.
Velkému zájmu se těšily přednášky a besedy na různá témata: „Český ráj známý a neznámý“ paní Bičíkové, „Povídání o vzniku turistiky na horách“ PaedDr. Luštince, „Turistika za kamennou krásou“ ing. Grégra a „Pojizeří a Český ráj to na pohled“ ing. Mocka. Velká část turistů si prohlédla Jubilejní výstavu ke 130. výročí KČT v prostorách Státního okresního archivu v Semilech a kostel Sboru Dr. Karla Farského.

V sobotu v kině Jitřenka probíhal celodenní cestovatelský filmový festival „Dech hor“, který nabídl tituly z cestovatelských a horolezeckých expedic a unikátní historické dokumenty.
Poslední puchýř byl vhodně doplněn i špičkovou kulturní nabídkou. Zaplněný sál Kulturního centra Golf v Semilech přivítal v pátek Věru Martinovou s její country kapelou. Vyvrcholením pak byla sobotní Puchýřovská zábava, v jejímž průběhu proběhlo slavnostní zakončení 47. ročníku akce Za posledním puchýřem 2018 a předání putovní štafety turistům z Olomouce, kteří budou příštími pořadateli této významné celostátní turistické akce.

Na závěr lze dodat to nejpodstatnější – akce se opravdu skvěle vydařila a turisté ze všech koutů naší republiky i ze zahraničí byli jejím průběhem nadšeni. Jejich častá poděkování byla skvělou odměnou pro nás, kteří jsme akci připravovali.

KLUB ČESKÝCH TURISTŮ SEMILY

Fotogalerie - Za posledním puchýřem 2018 - čtvrtek 15.11. »

Fotogalerie - Za posledním puchýřem 2018 - pátek 16.11. »

Fotogalerie - Za posledním puchýřem 2018 - sobota 17.11. »

Fotogalerie - Za posledním puchýřem 2018 - neděle 18.11. »

| Petr Tichý | Novinky