Riegrova stezka

Riegrova stezka je jednou z nejznámějších turistických zajímavostí v Semilech a okolí. Společným úsilím tehdejšího Okrášlovacího spolku v Semilech a KČT byly provedeny úpravy stávajícího terénu včetně zabezpečení a stezka byla slavnostně otevřena a předána turistické veřejnosti dne 10.10.1909. Trasa je značena červenými turistickými značkami a spojuje Semily, místní část Bítouchov a Spálov. Celková délka je 5,5 km.

Dominantou jsou kovové visuté galerie v délce 77 metrů vetknuté do skalního masivu ve výšce 5,5 metrů nad tokem řeky Jizery. Tato lávka tvoří začátek lesní části stezky za Bítouchovem. Kamenitá cesta je vedena pravým břehem údolí lesním porostem podél velkých skalních bloků. Na trase se prochází kolem jezu vodní elektrárny s odbočným vodním podzemním ramenem, můžete využít několik skalních vyhlídek a radovat se z krásných pohledů na údolí a okolní přírodní scenérie, můžete se občerstvit na nejvýše položeném místě stezky - tzv. zastřešeném "pěšorestu", v zimním období Vás jistě nadchnou obrovská krápníková uskupení, nechybí zde ani zdroj pitné vody v podobě vybudované studánky pojmenované po semilském rodákovi a spisovatelovi Antalovi Staškovi a před cílem lze shlédnout vodní elektrárnu s přivaděčem vodního zdroje - podzemním ramenem řeky. V Podspálově se Riegrova stezka napojuje na Palackého stezku spojující města Železný Brod a Tanvald. Lze zde využít služeb restaurace s hotelem.

Na Riegrově stezce je vyhlášena chráněná krajinná oblast. Zajímavostí je železniční trať na protilehlé straně údolí spojující Liberec a Pardubice, kde jsou v úseku 3 km proraženy ve skalním masivu čtyři tunely.