Skip to main content

OHLÉDNUTÍ ZA POCHODEM RAČÍ STEZKOU 2023

 

V sobotu 12.8.2023 proběhl jubilejní, čtyřicátý ročník pochodu Račí stezkou, který se stal memoriálem Jiřího Lukse, jenž od samých začátků pomáhal s jeho organizací a pro mnohé pochodníky byl jeho neodmyslitelnou součástí.

Po dnech chladna a deště  na nás vysvitlo sluníčko, která bylo asi také zvědavé, co se bude dít. Start byl ve Sportovním centru v době mezi 6 a 11 hodinou a opravdu již od šesti hodin vyráželi první turisté. Vyjít brzy bylo důležité hlavně pro ty, kteří statečně vyrazili na trasu 50 km, při které se podívali na Kozákov, Hrubou Skálu a po Zlaté stezce Českého ráje také na Valdštejn, Hlavatici, do Turnova a na Hrubý Rohozec. Další cesty je vedly ještě přes Besedice, okolo Suchých skal, do Železného Brodu a pak přes Spálov na Riegrovu stezku. Největší počet lidí a to hlavně rodin s dětmi, vyrazil na trasy 6 a 13 km. Všechny a to bez rozdílu délky trasy čekalo hned v úvodu couvání Račí rezervací, za které obdrželi odznak s rakem, na Ostrově se pak dostali až k moři, kde bydlela Račí princezna a na prosbu princovy chůvy pomáhali princovi splnit úkol, při kterém bylo třeba vystavět ostrov v moři. Vznikaly nádherné ostrovy vyrobené především za pomoci písku, kamenů, mušlí, kytiček, šišek, větviček, listů… Stavět v moři není ale nijak lehké, je třeba dát pozor, aby se nikdo neutopil a tak nikdo nesměl šlápnout do vody, ale musel kráčet jen po ochotných a silných rybách. Za odměnu každý dostal něco z moře: ryby, chobotnice, medúzy, kraby ….. v podobě samolepek.  Po prokličkování městem podle bílých fáborek se dostali až nad železniční přejezd, kde na ně čekal krtek, který potřeboval nové kalhotky, a tak si pochodníci zahráli na raka a se dvěma klepety (nůžkami) nastříhávali vše na nové kalhotky. Ti nejmenší hledali kalhotky, které vítr rozfoukal po louce a dávali je dalším krtkovým kamarádům. Někteří udělali i krásné výkresy. O kus výše čekal Křemílek a  Vochomůrka s krásnou muchomůrkou a prosili o pomoc s uspáním raka, který je zlobil. Tak ho vozili v kočárku či postýlce s kolečky a nebo houpali v kolébce. To ale nestačilo, byla potřeba i ukolébavka a pro raka se musela říkat pozpátku. Odměnou byla medaile s rakem. Další cesta vedla okolo pevnosti,kde byli uvězněni raci a bylo je potřeba za pomocí luku vysvobodit. Poslední pohádkovou kontrolou byla tradiční čarodějnice s čarodějem, kde se ale letos házelo koštětem dozadu a navíc ještě zapůjčovali kouzelné brýle, kterými vše vypadalo jinak, jakoby se vše obrátilo vzhůru nohama. Odtud se již šestikilometrová trasa vracela zpět do Semil a ostatní pokračovali směrem na Kozákov. Tento směr byl zvolen proto, že chata na Kozákově letos oslavuje 95 let od svého postavení. Trasa 23km se ještě po návštěvě Kozákova vydala okolo kapličky na Dlouhém přes Smrčí a Záhoří na Krkavčí skálu. Trasa 36km byla vedena do Železného Brodu, na Hrubou Horku, přes Bohuňovsko a Palackého a Riegrovou stezkou nazpátek do cíle pochodu ve Sportovním centru v Semilech.

V cíli každý účastník obdržel perníkového raka a diplom a mohl se posilnit čajem a sušenkami. Zvláštní odměnu pak obdržela v podobě dortu rodina Ouředníkova z Lomnice nad Popelkou, která jako jediná nevynechala od začátku ani jeden rok. Mezi ty nejvěrnější patřila i rodina Otmarova z Nové Vsi, která si odnesla knížku a rovněž paní Vinšová z Lomnice nad Popelkou, která si jako nejstarší účastnice   (87 let ) vysloužila také knížku. Také ona chodí celých čtyřicet roků s výjimkou, kdy jí to úraz nedovolil. Nejstarším mužským účastníkem byl 84 letý pan Lhibl z Rakovníka. Nejmladší účastník Matýsek Rám ze Semil ještě neměl ani 2 roky a Dorotka Plívová z Chuchelny jen 18 měsíců. Jako nejvzdálenější byl odměněn  ing František Vozák z Bzence a Vanclovi z Plzně.

Celkový počet účastníků letošního ročníku byl 338. Přijeli k nám lidé ze širokého okolí. Dost účastníků bylo třeba z Prahy a Liberce. Dorazili však i z Rakovníka, Náchoda, Mnichova Hradiště, Hodkovic nad Mohelkou, Neratovic, Jablonce nad Nisou, Mladé Boleslavi, Frýdlantu, Berouna, Dolního Bouzova, Kostomlat, Martinic, Kolína, Nového města nad Metují,  Trutnova, Pardubic a mnoha dalších míst.

 

Děkujeme Vám za hojnou účast a zveme Vás na příští ročník našeho pochodu, který se bude konat v sobotu 10. srpna 2024. 

Fotogalerie »

| Petr Tichý | Novinky